Co nám přineslo dvacet let v Evropské unii?
Dvacet let je pro člověka dlouhá doba, přibližně čtvrtina celého života. Mně se od roku 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie, narodily a vyrostly děti, prožil jsem si kariéru na vysoké škole a pak i v politice, přes náměstka primátora až na poslance. Celou tu dobu se cítím být Čechem, ale díky členství v EU zároveň i Evropanem. A sleduji, jak se vyvíjíme my a jak se vyvíjí celá Evropa.
Za těch dvacet let se toho stalo spousta. Česko je teď ekonomicky mnohem silnější, mimo jiné i díky fungování na společném evropském trhu s půl miliardou lidí. Úspěšně exportujeme, přijíždí k nám turisté z dalších evropských zemí a my na tom vyděláváme, takže už nejsme jenom chudí příbuzní. Evropské dotace nám stále pomáhají vybudovat tolik potřebnou infrastrukturu a šetří tak peníze z našich daní. Přijali jsme spoustu užitečných zákonů, například v oblasti ochrany spotřebitele nebo ochrany životního prostředí. Harmonizované evropské právo nás dělá atraktivnější pro investory.
Díky Evropské unii jsme mnohem silnější i politicky, jsme třeba schopni nastavit a vynutit pravidla pro velké nadnárodní firmy, pro které by jen náš trh nebyl zas tak důležitý. Sedíme u stolu společně s evropskými mocnostmi, můžeme ovlivňovat velké dějiny a jsme ceněnými partnery, kteří svou iniciativou ostatní mohou strhnout k pozitivním věcem. Jako třeba teď s muniční iniciativou pro Ukrajinu.
Evropská unie nám ale přináší nejen velké věci, ale i ty úplně malé a drobné, které ovlivňují každodenní život a jeho kvalitu. Osobně mám úplně nejraději možnost cestovat, poznávat jiné země, lidi a otevírat si obzory. Stačí k tomu zajet do vedlejšího Rakouska, kde u hranic řeší podobné problémy, jako u nás. Nebo využít skvělý program Erasmus, který zpřístupňuje studium a stáže v zahraničí. Já díky němu zažil jako vysokoškolský pedagog Portugalsko.
Všechna ta pozitiva nejsou samosebou, nepřicházejí jako hotová věc. Jsou to příležitosti, které si musíme odpracovat, abychom je plně využili. V tom je také vidět, co už jsme se ve vztahu k Evropě naučili a co nám třeba stále úplně dobře nejde. A v čem bychom třeba sami chtěli budoucí Evropskou unii někam nasměrovat.
Zanedlouho máme volby do evropského parlamentu. V nich za nás, Starosty, kandiduje tým lidí, kteří Evropskou unii znají, mají ji rádi, ale také chtějí, aby v ní bylo naše zastoupení silné a ve prospěch lidí v Česku. Většinu z nich osobně znám, věřím jim a jejich schopnostem uspět. Nejen ve volbách, ale hlavně v Evropě.
Víc o nich a programu Starostů najdete na našem webu www.starameseocesko.eu. A já doufám, že už do budoucna budeme Evropu hlavně tvořit, ne v ní bořit.