Máme za sebou tento týden první projednávání hned tří zákonů v Poslanecké sněmovně. Vše se událo v tzv. legislativní nouzi. Tedy ve zkráceném čase, kdy jsme zákony schvalovali na plénu v jeden jediný den, bez předchozího podrobného projednávání. I výbory proběhly v ten samý den.

Požádala nás o to stávající vláda Andreje Babiše kvůli nutnosti reagovat na stávající pandemickou situaci.

Protože jsme nemohli nechat obyvatele této země na holičkách, tak jsme s určitými změnami schválili všechny tři zákony, a to o kompenzačních bonusech pro majitele firem a živnostníky, příspěvcích pro zaměstnance, pokud se ocitnou v karanténě, a ošetřovném pro ty, co se musejí starat třeba o děti, kterým byly zavřené školy.

Od všech těchto zákonů si slibujeme, že pomohou situaci řešit a zlepší situaci těch, na které protipandemická opatření dopadají. Nicméně nás do budoucna čeká zejména u karantén podrobnější vyhodnocení účinnosti, k čemuž aktuálně úplně podrobnou analýzu nemáme.

Na výboru pro sociální politiku jsme se navíc dohodli, že se budeme co nejrychleji zabývat i sociálními dopady růstu cen energií, což je vedle pandemie nyní asi nejzásadnější sociálně-ekonomický problém.

Zároveň se v tomto období ustavují podvýbory. V souladu se svým dlouhodobým zaměřením se jako člen výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a výboru pro sociální politiku se chci zapojit do podvýborů, které se zabývají e-Governmentem, cestovním ruchem a regionálním školstvím. Ale teprve uvidíme, jak se to podaří vše vyjednat.

Aktuality ze sněmovny (3. 12. 2021)
RSS